Системи автоматичного транспортування сухих кормів з трос-шайбовим транспортером
Промислове утримання домашніх тварин, немає різниці яких — курей, корів, свиней, риби пов’язане з завданням регулярного та безперебійного годування цих тварин, як джерела прибутку бізнеса. Перед обслуговуючим персоналом сучасного свинокомплексу щоденно стоїть завдання пересування з точки А в точку Б великої кількості кормів. Як показали короткі і невдалі експерименти на початку розвитку сучасних свинокомплексів в 2006-2008 роках, руками ти стільки корму в мішках не перетягаєшь. Яким би ти Гераклом себе не уявляв.
А ті власники, які намагалися зекономити на встановленні автоматичних ліній транспортування кормів, та спиралися на ручну працю некваліфікованих вантажників, втрачали незрівнянно більше по причинах неякісного, недостатнього годування, та розповсюджених крадіжок корму зі складів ферм.
Далі ми будемо вести мову про сухі корми для тварин, та системи їх транспортування в сухому стані по причині їх значно більшої розповсюдженості. Рідка годівля свиней – це окрема тема, там теж використовуються автоматичні системи транспортування, з використанням рідини, але техніка зовсім інша.
Коли корм упакований в мішках, його було значно простіше «пересунути» зі складу ферми собі додому, отримавши своєрідну «надбавку до зарплати за важкі умови праці»
Автоматичні лінії транспортування кормів швидко довели свої переваги перед ручною роздачою кормів, та в масовому порядку з’явилися на всіх нових, та старих реконструйованих фермах.
Які функції виконують автоматичні системи транспортування кормів?
Це насамперед — швидка доставка великої кількості кормів до місць споживання кормів, тобто до годівниць або до більш сучасних кормоавтоматів.
Друге — це автоматична робота, включення та вимкнення за заздалегідь заданим графіком годівлі тварин.
Третє — можливість застосування автоматичних методів підрахунків витрат корму, з подальшим інтегруванням даних систем кормороздачі в автоматичні системи керування цілою фермою (смарт-системи).
Четверте — утримання кормів чистими, захист від втрат та псування.
Застосування автоматичних систем транспортування сухих кормів, як їх іноді ще називають, «автоматичних систем кормороздачі» створює подвійний позитивний ефект: з одного боку це обладнання зменшує витрати на годування, а з іншого збільшує ефект від утримання тварин з належним рівнем та методами годування.
Які особливості автоматичних систем транспортування дають той економічний ефект?
- Використання невеликих електродвигунів, невеликі втрати на транспортування одиниці об’єму.
- Заощадження коштів на використанні сипучих або гранульованих не упакованих кормів, без мішків і ті.
- Неуклінне дотримання графіку годування, і за рахунок цього збільшення продуктивності росту тварин.
- Ізоляція кормів на всіх стадіях від людей, які працюють з тваринами.
- Можливість контролю та підрахунку.
Найпопулярнішими кормотранспортерами в галузі промислового утримання птиці та тварин стали:
- Спіральні кормотранспортери, найбільш популярні на птахокомплексах;
- Ланцюг-шайбові транспортери кормів (цеп-шайба), на свинокомплексах;
- Трос-шайбові транспортери + кормів (трос-шайба), теж на свинокомплексах.
В чому різниця при виборі типу оптимального кормотранспортера?
Вибір типу транспортера в основному визначається конфігурацією кормолінії, а саме розташуванням місць видачі корму тваринам.
Наприклад, якщо годівниці розташовані в одну лінію, то в цьому випадку завжди застосовують спіральний транспортер, або декілька спіральних транспортних ліній, змонтованих послідовно.
Якщо розташування годівниць більш складне, в два, три, чи більше рядів, тоді вибір падає на ланцюг-шайбовий транспортер або трос-шайбову кормолінію.
Трос-шайбові транспортери по принципу роботи, в побудові замкнутих систем дуже схожі, майже ідентичні цеп-шайбовим транспортерам. Трос-шайба має меншу популярність серед клієнтів у порівнянні з ланцюг-шайбовими системами транспортування.
Чому трос-шайбові кормолінії менш популярні ніж цеп-шайбові?
- Історичний чинник: тому що цеп-шайба в транспортних системах з’явилася раніше.
- Суб’єктивний чинник: металевий ланцюг, ланка ланцюга виглядає більш надійно. Клієнт менше може собі уявити розрив ланцюга, ніж розрив троса.
- Ціна трос-шайбової лінії транспортування не відрізняється від ланцюга.
Трос-шайбові транспортери виготовляють багато різних виробників, але є одна фірма – лідер в секторі трос-шайбових транспортерів , законодавець мод та еталон таких систем. Це фірма «Далтек» з міста Егтвед (Данія). Це родинне підприємство, сьогодні фірма керується двома синами засновника фірми та винахідника Тёге Далла, нового приводного принципа системи. Вироби Daltec значно відрізняються від інших виробників продуманістю рішень, якістю та надійністю в роботі.
ВКФ «Агротех Консалт» стала в 2006 році першим українським ділером «Далтек». З того часу ми змонтували в Україні десятки трос-шайбових кормоліній Daltec, працюють вони напрочуд бездоганно та надійно. Перші змонтовані лінії працюють вже більше 15 років. Інтенсивно працюють, без зауважень та нарікань. Оце так кормотранспортери! Те саме стосується індивідуальних дозаторів кормів, якість дозаторів Daltec на порядок вища, ніж будь-яких інших виробників.
Ми стали фанатами техніки «Daltec». І всім клієнтам обов’язково робимо пропозиції на трос-шайбові транспортери саме Далтек, навіть якщо клієнт хоче ланцюг-шайбу, просто для порівняння.
Основна та вирішальна відмінність трос-шайбових транспортерів Далтек — це привід кормолінії. Принцип роботи був винайдений в 1972 році інженером із Данії з ім’ям Тёге Далл (Thøge Dall). На відміну від традиційних робочих колес кормоліній з зубцями, датський інженер зробив приводне колесо Daltec круглим.
Трос-шайбові кормотранспортери Далтек можуть доставляти до місць годування пелети, гранули або звичайний дрібний комбікорм.
Засновник компанії Daltec, інженер Thøge Dall, в 70-х роках ХХ століття застосував новий принцип передачі зусилля в приводних станціях систем транспортування сухих кормів.
Обертаюче зусилля на валу двигуна електроприводу перетворюється в лінійно-поступове зусилля на шайбо-тросі за допомогою зчеплення шайб з поверхнею привідного колеса.
В новому приводі Daltec був застосований новий принцип передачі механічної енергії з використанням особливостей «торсіонного зчеплення».
Робоче колесо приводної станції Daltec LSG50 не має традиційних зубців, які штовхають шайбу вперед поштовхом збоку. Приводні колеса Далтек оснащені тонкими фрикційними накладками з поліуретану. Обертаючий момент передається через фіксацію бокової поверхні шайб, які притиснуті до поверхні поліуретанової накладки колеса та перетворюється в поступальний рух шайбо-троса.
Цей принцип роботи значно знижує енерговитрати, забезпечує ощадливе механічне навантаження на шайби, що призводить до значного підвищення терміну експлуатації шайботроса.
З яких елементів складається трос-шайбова система транспортування?
• Зовнішній бункер, силос для корму;
• Прийомний модуль під силосом;
• Приводна станція з електродвигуном;
• Транспортні труби та кутові повороти;
• Шайбо-трос;
• Кормовиходи з опускними трубами в годівниці або індивідуальні кормодозатори;
• Модуль керування, датчик наповнення.
В транспортерах сухих речовин основним параметром, який визначає продуктивність транспортування є діаметр транспортної труби. Чим більше діаметр, тим більше продуктивність транспортування за одиницю часу.
Для транспортування різного об’єму сухих речовин (не обов’язково кормів) трос-шайбові транспортери Далтек виготовляються декількох діаметрів транспортних труб (це 38 мм, 51мм, 60 та 63 мм).
На продуктивність транспортування впливає також діаметр шайби. Для певних типів гранульованого корму діаметр шайби підбирається різний. Наприклад в транспортній трубі Ø60 мм може працювати рухомий елемент, трос-шайба, з діаметром самої шайби 46 мм, або 49 мм.
На продуктивність роботи кормоліній впливає також швидкість руху шайбо-троса. ЇЇ можна теж підбирати в певному можливому діапазоні. Якщо у Вас виникають запитання, щодо підбору лінії транспортування сухих кормів, то дзвоніть фахівцям ВКФ «Агротех Консалт», отримайте безкоштовну консультацію.
Реальна продуктивність трос-шайбових кормоліній завжди вища, ніж у кормотранспортерів ланцюг-шайба. По зрозумілій причині. Власні розміри троса менші, трос з шайбами займає менше фізичного об’єму в середині транспортної труби, ніж ланцюг з шайбами.
Трос-шайбові транспортери сухих кормів транспортують як мелений, так і гранульований корм різних діаметрів, їх застосовують для автоматизації процесів в годівлі риби при розведенні, та при вирощуванні аквакультур.
Приводні станції Daltec LSG
Електропривід трос-шайбової кормолінії – це елемент транспортної системи, оснащений потужним і водночас енергоефективним двигуном 0,75 КВт. Мінімальна потужність двигуна для стандартної ланцюг-шайбової системи складає 1,5 кВт.
Для різних навантажень при транспортуванні виготовляються різні типи приводів Daltec: Daltec Mini – для коротких ліній до 70 м довжиною, Daltec Unic – для ліній до 120 пог. м з можливостю зміни напрямку транспортування, та привід Daltec LSG –найпотужніший з приводів, для ліній довжиною до 300 п.м.
Корпус приводної станції Daltec виготовляється з високоякісної нержавіючої сталі.
Передня стінка приводу зроблена із прозорого матеріалу для кращого візуального контроля за станом роботи механізмів всередині і т.п.
У приводі встановлені електродвигун з редуктором, робоче колесо з торсіонними накладками та натяжне колесо, датчик швидкості обертання, система натягу троса. редній термін служби привода 10-12 років без капітальних ремонтів і замін двигунів і редукторів.
Геометрія корпусів зроблена для максимального самоочищення середині від корму. Все що попадає повністю транспортується далі.
Модуль прийому корму під силосом
Прийомний блок-воронка з нержавіючої сталі встановлюється під бункером з комбікормом, забезпечує рівномірне та безперешкодне надходження корму в транспортну трубу системи. Один шайбо-трос може забирати корм від декількох бункерів, відповідно декілька прийомних елементів можут належати одній кормолінії.
Принцип роботи прийомного модуля Далтек
Трос-шайба рухається в нижній частині приймального блоку, шайби забирають з собою необхідну кількість корму.
Кількість сипучого корму може регулюватися вручну, за допомогою передбаченого механізму дозування. Кількість забраного корму може регулюватися також швидкістю руху троса з шайбами.
Кутові повороти трос-шайбового транспортера
Поворотний елемент трос-шайбової кормолінії дозволяє змінювати напрямок транспортних ліній на 90 градусів. Це дозволяє монтувати довгі кормолінії з доставкою кормів у декілька (4-10) рядів годівниць. Матеріал корпусу поворотів – високоякісний пластик або алюміній. Подвійні підшипники слугують довговічності, та для уникнення зайвих втрат енергії від тертя.
Шайбо-трос Daltec
Шайбо-трос виробництва Далтек — це щось особливе!
Як це часто трапляється, зовні однакові, в новому стані, речі, мають зовсім різну внутрішню побудову, а від цього різні експлуатаційні характеристики. Те саме стосується шайбо-тросів різних виробників. Шайбо-троси є дуже різними. Різниця в деталях.
Як ми вже згадували, керівники та засновники фірми Далтек — прекрасні інженери та виключно порядні люди .. Кормолінії – це їх життя та велика частка життя. Вони виховані в Данії, скандинавській країні, в найкращих скандинавських традиціях. Датчане люблять якісні вироби, та технічну довершенність в усьому. Згадаймо, як ідеально підходять один до одного елементи конструктора LEGO — начебто все просто, а повторити таку якість конкуренти дуже довго не могли.
На фірмі Далтек дуже уважно відносяться до деталей. Вибагливо вибирають постачальників тросів. Кожна партія троса перевіряється на екстремальні навантаження на випробувальному стенді власної конструкції.
В середині 6 мм троса, між скрученими металевими жилами, вмонтовані декілька волокон, по всій довжині троса, в спеціальному каналі з густим мастилом. Корабельне мастило з цього центрального каналу постійно проникає між металевими витками троса всередині, тим самим запобігає пошкодженню жил одна об одну при перекручуванні. Такий трюк підвищуює міцність трос-шайби в рази. Виходячі з досвіду використання шайбо-троса у Клієнтів, ми можемо надати на шайботрос Далтек гарантію від розриву 2-3 роки. А реально трос-шайба виробництва Далтек працює у клієнтів більше 10 років .
Він виготовлений із ретельно відібраної сертифікованої сталі підвищеної міцності та водночас гарної еластичності.
Модулі управління кормолініями
Модулі Daltec 1000, Daltec 1001 – виконують тількі основні функції контролю роботи систем транспортування.
Блок керування Daltec 1001 контролює такі параметри:
- швидкість руху шайбо-троса та навантаження;
- координація включення додаткового (спірального) транспортера;
- контроль наповнення системи та вимкнення після заповнення годівниць або кормодозаторів;
- заданий час включення кормолінії;
- максимальний час роботи лінії кормороздачі;
- фіксує помилки та негайно зупиняє роботу електроприводів.
Завдяки більш тонкому налаштуванню блоки керування Daltec реагують на перевантаження кормоліній та можливі аварійні ситуації завчасно. Блок керування ніколи не допускає розриву шайбо-троса, та пов’язаним з цим додатковим об’ємом ремонтних робіт.
Ці модулі є найпопулярніші серед українських споживачів, але це тільки перша генерація блоків керування виробництва Далтек. Фірма випустила набагато «розумніші» модулі керування, які дозволяють складні автоматичні дії під час транспортування кормів . Модулі Daltec Feed Assistant дозволяють по одній транспортній трубі доставляти тваринам декілька типів кормових сумішей. Всі розуміють, яка значна економія ховається в цій можливості.
Daltec розвиває складні системи сухого годування з дистанційним контролем функцій транспортування онлайн без виїзду на місце.
Кормовиходи, кормодозатори Далтек
Далтек піклується про надійність , про високі технічні стандарти, та спираючись на власний досвід, та досвід конкурентів, завжди робить найкращі зразки обладнання. Всі виробі цієї відомої фірми відрізняються досконалістю. Ціна на обладнання Daltec не завжди низька, тому що ВСЕ виробляється в Данії, де витрати на виробництво дуже високі.
Круглі індивідуальні дозатори корму для свиней Далтек зроблені з високоякісних матеріалів стійких до до механічних пошкоджень , дії аміаку та ультрафіолетових променів. Дозатори зручні в експлуатації, добре миються, дуже надійні. Виробник пропонує кормодозатори об’ємом 4, 6, 8, 10 літрів. Прості в експлуатації кормодозатори Далтек довели свою значну перевагу перед дешевими конкурентами, забезпечують точне дозування корму.
Новий тип дозатору кормів Easy Feed – недорогий та надійний
Біодозатор EasyFeed забезпечує підведення разом із кормом мікроелементів або лікарських препаратів. Модуль вводить добавки в рідкому вигляді безпосередньо на сухий корм в лінію транспортування корму.
Швидкий та недорогий метод негайного додавання в корм, і концентрація біодобавок рівномірна в будь-якій частині системи годування.
Переваги трос-шайбових систем кормороздачі Далтек:
- завдяки модульниму принципу, є широкі можливості для установки, що є ідеальним при здійсненні модернізації ферм;
- транспортування корму відбувається з мінімальними втратами;
- висока продуктивність транспортування корму при мінімальному енергоспоживанні устаткування;
- продумані технічні рішення для важких умов експлуатації;
- простота в обслуговуванні, мінімальні витрати на обслуговування і тривалий термін служби.
Фірма «Агротех Консалт» багато років займається проектуванням та поставками різноманітних технологічних систем для промислового свинарства, та утримання інших домашніх тварин.
Якщо Ви вирішили купити та змонтувати у себе автоматичну систему кормороздачі або транспортування сухих кормів , то дзвоніть до нас. Наші фахівці приїдуть до Вас на об’єкт, проконсультують, нададуть необхідну додаткову інформацію, знімуть розміри приміщень, запропонують привабливі ціни та якісний сервіс «під ключ».
У нас Ви можете замовити безкоштовний індивідуальний розрахунок кормолінії в залежності від особливостей застосування, необхідної продуктивності транспортної системи та Вашого бюджету. Ми забезпечимо доставку та монтаж трос-шайбових систем Далтек. Наші фахівціпроконсультують та проведуть безкоштовне навчання персоналу щодо експлуатації. ВКФ «Агротех Консалт», як представник компанії Далтек в Україні, надає клієнтам 12 місяців гарантійного обслуговування ліній кормороздачі та довічне технічне обслуговування після гарантії.
Для забезпечення швидкого ремонту кормоліній, запчастини для транспортний систем Далтек завжди є в наявності на нашому складі у Києві.
Дзвоніть, не вагайтеся. Порівняйте різні пропозиції. Ми продаємо кормолінії за найвигіднішою ціною на ринку!