Невеликі біогазові установки (БГУ) — до 1 мВт

1
1137
Невеликі біогазові установки (БГУ) - до 1 мВт
Біогазова установка (БГУ) в Німеччині

Тема децентралізованого виробництва енергії стала з початком війни та ракетних атак кацапів на енергетичні об’єкти України такою актуальною, як ніколи раніше. Якщо до війни мова йшла про використання резервів для підвищення ефективності окремого підприємства, то зараз мова йде про ЗАГАЛЬНЕ ІСНУВАННЯ БІЗНЕСУ, яке без електроенергії виявилося дуже проблематичним. Якщо раніше розмови про можливу біогазову установку зустрічалися українськими крупними фермерами зі скепсисом, як непотрібний додатковий клопіт, бо «і так все класно йде», то зараз прийшло розуміння необхідності власного виробництва енергії для виживання в короткій та тривалій перспективі.

Як в багатьох випадках, українцям є з кого брати приклад – біогазова галузь Німеччини!

Провідні та найбільш потужні підприємства сільського господарства України вже показують приклад:

  • Агрохолдінг МХП експлуатує дві потужні БГУ з використанням органічних відходів птахівництва;
  • Агрохолдінг «ГудВеллі-Даноша» в Калуші був першим, та вже більше 10 років виробляє енергію для свинокомплексу;
  • Агрохолдінг «Галс-Агро» виробляє енергію на відходах від цукрових заводів та свинокомплексу.

Вже сьогодні необхідно будувати біогазові установки (БГУ) в масовому масштабі! Ви отримаєте одразу декілька позитивних результатів:

  • незалежне джерело електроенергії та теплової енергії;
  • прекрасні органічні добрива;
  • безпечну утилізацію органічних відходів.

В основі біогазової галузі Німеччини лежать переробка органічних відходів та рослинних решток рослинництва. Зважаючи на велику різницю потенціалів ТОВАРНОГО РОСЛИННИЦТВА та ТВАРИННИЦТВА України та Німеччини на користь України, теоретичні основи для розвитку біогазових технологій в Україні набагато більші ніж у переважно промислової Німеччини, і вони не підлягають жодним сумнівам.

Тим незрозумілішим виглядає абсолютний дисбаланс розвитку біогазової галузі: більше 9 900 біогазових установок в Німеччині і не більше 10 працюючих БГУ в Україні.

В структурі БГУ Німеччини є великі, середні та малі БГУ. Німецькі інженери в 2000 роках, як і завжди, підходили до проектів з оптимальним реалізмом, не переоцінювали свої можливості та не недооцінювали можливі ризики, тоді, дуже новітніх технологій. Німецькі фірми-проектанти не хворіли «гігантоманією», були оптимально обережні при застосуванні технологій. Більшість біогазових установок розраховані на виробництво електроенергії, мають встановлену потужність 500-750 кВт.

Власниками БГУ в Німеччині є приватні особи, фермери, територіальні місцеві громади, великі підприємства. Перші промислові біогазові установки в Німеччині виникли на початку 90-х років ХХ століття, в 1992 році.

В середині 2000 років (2007- 2014) спорудження БГУ отримувало потужну бюджетну підтримку. Гарантувалася закупівля виробленої енергії по фіксованому тарифу на 20 років після початку експлуатації. Банки с задоволенням фінансували такі проекти.

Таким чином свідома потужна бюджетна підтримка держави породила стрімкий рост біогазових технологій, виникнення десятків нових підприємств по проектуванню, виробництву спеціального обладнання, пройшло масове будівництво БГУ різних розмірів.

Але, як в усіх подібних «примусових поштовхах» розвитку технологій є початок, та кінець. Станом на 2022 рік в в Німеччині працювало 9900 біогазових заводів різної потужності (дивися статистику). Тим не менш, майже всі бюджетні підтримки для спорудження нових БГУ в Німеччині були закриті.

Ті БГУ, які були збудовані, 9900 штук, працювали та думали про модернізацію. Що буде в 2023 році з підтримкою децентралізованого виробництва енергії поки невідомо.

В розвитку біогазових технологій Німеччина досягла неабияких досягнень: встановлена електрична потужність БГУ на 2022 рік перевищила 6000 МВт, це складає більше 8% загального виробництва електроенергії Німеччини. Виробництво електроенергії з біомасси складає 46,8 ТВт/год (ТерраВатт).

Зауважимо, що на сьогодні облік енергії, яку отримують виробники з біомаси не обмежується електричною енергією. Окремо рахується електрична енергія з біомаси, окремо теплова енергія і окремо обліковується вироблений біодизель, біопаливо для автомобілів.

Якщо Вам цікава додаткова статистика по розвитку сектору відновлювальної енергії Німеччини, скористайтеся ссилкою тут.

Одна з проблем в тому, що до початку війни Росії проти України увага до БГУ трохи знизилася. Власники БГУ, невеликі фермери, передавали свої установки в управління спеціалізованим фірмам.

Підприємства, німецькі проектанти БГУ, до початку війни думали про подальший розвиток в напрямку України, але зараз, після значного підвищення цін на електроенергію, розвиток БГУ в Європі отримав новий ринковий поштовх, і у них з’явилося дуже багато проектів на власній території. Інтерес до розвику БГУ в Україні знизився, безпека інвестицій теж стала одною з основних причин…

Але повернемося до біогазових установок в Німеччині, яка є беззаперечним лідером по кількості, по потужності працюючих БГУ в Європі.

Більшість існуючих БГУ, побудованих під час «біогазового буму» 2005-2014 років, мають потужність до 1 МВт.

На нашу думку, електрична потужність 500-750 кВт буде найкращим розміром, по співвідношенню «ціна-складність-ефект» для фермерського господарства України середнього розміру.

Якщо така установка з 500 кВт електричною потужністю буде розташована в невеликому селищі, або неподалік містечка, то крім постачання електроенергії жителі можуть отримати, автономне опалення місцевої школи та лікарні, опалення тепличного господарства, критого басейну або лазні. Саме так використовуються БГУ в сотнях місцевих громад Німеччини.

Тисячі біогазових установок збудували звичайні фермери, за допомогою державного фінансування проекту. Держава гарантувала власнику БГУ фіксовану ціну на вироблену електроенергію на протязі 20 років. Проектант та будівельник БГУ гарантували з свого боку, що біогазова установка ДІЙСНО БУДЕ ВИРОБЛЯТИ РОЗРАХОВАНУ КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ.

Зробивши розрахунки, німецькі банки впевнено та с задоволенням видавали фермеру кредит на будівництво БГУ.

Фермеру для реалізації проекту БГУ було достатньо мати 100-200 корів, або від 600 до 1000 свиней, та 100-200 Га землі для вирощування потрібної кількості кукурудзи для силосу та утилізації відпрацьованого біосубстрату. Біосубстрат БГУ отримувався змішуванням подрібненого кукурузного силосу та гною тварин.

Стандартна німецька біогазова установка в Німеччині
Стандартна німецька біогазова установка, її називають Hofanlage («Hof» — двір, «Anlage» — установка), «установка на подвір’ї», Хоф-Анлаге

Установка зазвичай складається зі стандартних складових частин:

  • Траншея для зберігання рослинної сировини для біосубстрата, кукурудзяного силоса.
  • Закрита ємність для зберігання гноївки.
  • Ферментери, в яких проходять процеси виробництва бактеріями біогазу.
  • Закритий ферментер для зберігання відпрацьованого дігестату в рідкому вигляді.
  • Окремо контейнер з «когенератором», двигуном внутрішнього згоряння для спалення біогазу, когенератор підключений до потужного генератора для виробництва електроенергії.

Робота біогазової установки максимально автоматизована. Комп’ютер керує всіма технологічними процесами. Комп’ютер своєчасно дає команди на включення насосів, переключає шиберні заслонки на трубопроводах. Центральний комп’ютер БГУ відображає параметри роботи, також аналізує сигнали від різних датчиків системи, та встановлює потрібні дії та накази операторам.

З обслуговуючого персоналу для такої біогазової установки потужністю до 750 кВт достатньо одного-двух операторів, присутніх на місці. Ці робітники, з універсальними навичками, за повідомленнями комп’ютера системи управління БГУ здійснюють всі необхідні операції. Додають силос в прийомний бункер два рази на день, так само декілька разів на день додають в спеціальні контейнери потрібні інгредієнти для біосубстрату.

Майбутнє біогазу — біометан

Технології не стоять на місці. Біогаз складається на 70% з метану, решта — це інші гази. Вже давно була відомою технологія очистки біогазу до чистоти біометану.

Сьогодні в зв’язку з багатократним підвищенням ціни на природний газ з 300 Євро до 4000 Євро за кубометр, виробництво біометану набуває більшого сенсу, ніж виробництво електроенергії.

Верховна Рада України на підтримку такої технології прийняла влітку 2022 року, вже під час війни, Закон про визнання біометану певної очистки, виробленого на БГУ з кукурудзяного силосу та відходів, аналогом природного газу «метану».

Біометан певної чистоти підлягає закачці в газотранспортну систему (ГТС) України і використовується абсолютно так само, як природний газ підземного видобутку.

Німеччина має небагато дуже потужних МЕГА — БГУ. Сама потужна в світі — BioEnergie Park Güstrow (БіоЕнергі Парк Гюстроф), яка побудована на півночі Німеччини, для виробництва еолектроенергії, а потім була переобладнана для виробництва біометану. Ця БГУ з 20-ма ферментерами виробляє щорічно 46 млн м3 біометану!

В класифікації біогазових установок Німеччини є міні біогазові установки до 150 кВт, які працюють майже виключно на рідкому гної, та до останнього часу мали підтримку держави. Для постійного функціонування біогазової установки на 75 кВт потрібно використати гній (5000 м3 в рік) від 200 голів ВРХ в якості 80% біосубстрату.

Невелика БГУ, яка належить індивідуальному фермеру, має встановлену електричну потужність до 500 кВт\год. БГУ для простоти управління розміщується неподалік приміщень з тваринами, та місця де проживає власник.

На наступних двох фото – приміщення свинокомплексу, а на відстані 500 м власна біогазова установка:

Hofanlage, БГУ, з приміщенням для деревообробки
Hofanlage, БГУ, з приміщенням для деревообробки
Hofanlage, БГУ, з приміщенням для деревообробки
Hofanlage, БГУ на свинофермі з цехом для деревообробки

На наступному фото можна побачити дуже сучасне рішення. Це ідеальний варіант оптимального розміщення біогазової установки невеликої потужності для безперервного забезпечення електроживленням та теплом житлових ті господарських будівель, а також потужного сучасного свинокомплексу.

Саме так виглядають найсучасніші технологічні рішення в області промислового свинарства
Саме так виглядають найсучасніші технологічні рішення в області промислового свинарства

Ціна біогазової установки

Ціна сучасної біогазової установки на 500-750 кВт електричної потужності знаходиться в діапазоні 0,8 — 2 млн Євро. Це ціна за проектування, обладнання, введення в експлуатацію та за повне супроводження на першому етапі, з навчанням персоналу.

Сьогоднішні технології дозволяють фірмам-проектантам віддалено супроводжувати та керувати роботою БГУ в Україні з офісу в Німеччині. Цей варіант співпраці для тих, хто хоче гарантій для інвестицій і не довіряє просто обіцянкам.

ВКФ «Агротех Консалт» багато років на ринку України. Ми спеціалізуємося на продажах обладнання для переробки органічних відходів тваринництва та свинарства. В сферу наших інтересів входить продаж різноманітного обладнання для біогазових установок.

У нас є надійні партнери для проектування БГУ. Це відомі німецьки проектні фірми, з великим досвідом проектування та спорудження БГУ, відповідальні за 100% результат після введення в експлуатацію. Це команда професійних біологів та інженерів, які знаються на всіх типах сировини для виробництва біогазу, практичних нюансах та супроводження експлуатації БГУ.

Якщо Вас цікавить спорудження невеликої біогазової установки для забезпечення власних виробничих потреб або для потреб місцевої громади, дзвоніть нам по телефонам. Контакти тут.

З радістю проконсультуємо Вас, розповімо про потрібну інформацію та подальші кроки для здійснення проекту.

Для складання заявки треба описати підприємство та наявну кількість органічних відходів, яку можна використовувати для біосубстрату. Можна підключити можливості сусідів.

Ми почнемо підготовку розробки проектування. Перший етап загального консультування буде безкоштовним для клієнта. Потім, при розробці конкретики треба бути готовими заплатити за проектні роботи німецьким фахівцям.

1 КОМЕНТАР

ВІДГУКИ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь