Утримання свиней, ВРХ та інших тварин у сільському господарстві неодмінно супроводжується формуванням гною, як у рідкій так і у густій формі. Звичайно, коли мова йде про звичайне ведення господарства, для зберігання відходів у багатьох випадках використовують вигрібну яму, діжку та відкритий грунт. Але, коли тваринництво набирає промислових масштабів, без розумного зберігання та використання гною не обійтися, адже фактично, гній – це також важлива частинка «великого бізнесу». Від якості гною у подальшому залежить наскільки поживною від нього буде земля, та який врожай отримає фермер.
Отже, в ідеалі – гній повинен бути гомогенізований, без шкідників, без їдкого запаху, без сторонніх засмічень, збагачений корисними бактеріями, біогенними речовинами, азотом, фосфором, калієм та іншими хімічними елементами.
Як зазначають дослідження по вмісту хімічних речовин у рідких відходах на сучасній свинофермі – в 1 м3 рідкого гною присутні до 5 кг азоту, 4 кг фосфору, 4 кг калію та безліч інших корисних для гарного росту рослин речовин.
Щоб отримати такі мінеральні добрива, провідні світові агропідприємства використовують:
- Якісні гноєсховища – з бетону, нержавіючої сталі, ПВХ плівки або геомембрани HDPE;
- Самосплавні системи видалення гною з під щільових підлог – із гнойової ванни;
- Міксери для перемішування гною під щільовими підлогами – Reck Porco, Reck Torro;
- Занурювальні міксери для перемішування гною, які забезпечують його гомогенізацю;
- Потужні насоси для перекачування гною – відцентрові, роторні;
- Дробарки для гною;
- Сепаратори для гною;
- Навісні системи перемішування гною у бочці під час руху, тощо.
Використовувати гній у якості мінерального добрива для підживлення землі можна у свіжому та відстояному вигляді.
Відстояний гній має деякі переваги – під час анаеробного бродіння у відстійнику приблизно за 6 місяців рідкі відходи знезаражуються, очищаються від насіння бур’янів, гельмінтів, збудників різних хвороб, насичуються корисними бактеріями. Такий гній майже немає запаху, він має легкозасвоювану форму, попереджає екологічні та агрохімічні проблеми під час внесення.
Розглянемо методи зберігання гною – гноєсховища і резервуари.
Гноєсховища і резервуари
Для зберігання гною використовують:
- Гноєсховища із бетону;
- Гноєсховища із нержавіючої сталі;
- Гноєсховища із плівки ПВХ;
- Гноєсховища із геомембрани HDPE.
Вибір того чи іншого матеріалу для облаштування гноєсховища залежить від місця розташування ферми, фінансових можливостей господарства та умов використання резервуара.
Розглянемо коротко кожен з них.
Гноєсховища із геомембрани HDPE
Гноєсховища із геомембрани HDPE (лагуни) – найбільш оптимальний та поширений на территоріях України, Россії та інших пострадянських країнах спосіб зберігання рідких відходів.
Для облаштування лагуни, у якості гідроізоляційного матеріалу використовується мембрана високого тиску, або як її частіше називають — геомембрана HDPE.
Лагуна представляє собою викопаний у землі котлован відповідного до кількості поголів’я розміру та форми, глибиною до 4-6 метрів. Стіни та дно ущільнюються, вкладається геотекстильний шар, а зверху основний гідроізолюючий матеріал – HDPE-мембрана, товщиною 1,5 мм, 2 мм або товще. Для зварювання мембрани використовують спеціальне зварювальне обладнання. Закачування відходів у лагуну здійснюється по спеціальному трубопроводу із ПВХ-труби, яка врізається в одну із стінок. При необхідності, можна облаштувати закриту лагуну – зверху монтується захисна плівка.
Така конструкція забезпечує при належному облаштуванні 100% гідроізоляцію резервуара на багато років – від 50!
Звісно, надійність лагуни залежить від якості матеріалів та професіоналізму фахівців по облаштуванню.
Компанія ВКФ «Агротех Консалт» має і якісні матеріали – HDPE мембрану Geochron (Польща), я зварювальний екструдер Liester (Швейцарія) і спеціалістів, які вже не один десяток років являються професіоналами своєї справи!
Основні переваги лагуни
- Гноєсховище із геомембрани HDPE в облаштуванні набагато дешевше, ніж із бетону чи металу – у 2-3 рази;
- Швидкість зведення – за 7-10 днів;
- Можливість формувати будь-яку форму – прямокутник, квадрат, буквами «Г», «П» і т.д.;
- Термін використання – від 50 років;
- Стійкість до хімічних речовин;
- Стійкість до руйнівної дії сонячних променів, УФ-випромінення, перепадів температури – від -40 °С до +60 °С.
- Ремонтопригодність.
Окрім гноєсховища, таку конструкцію можна використовувати для створення гідроізоляції резервуарів з питною водою, фонтанів, каналів, фундаментів, доріг тощо.
Перед спорожненням лагуни використовується погружний міксер для перемішування і гомогенізації гною – встановленний на стальних оснастках або працюючий від валу трактора (Reck Taifun).
Детальніше про гноєсховища із HDPE-мембрани Ви можете дізнатись по телефону або почитати у відповідній статті.
Гноєсховища із бетону
Гноєсховища із бетону – зазвичай використовують фермери Німеччини та інших європейських країн. Вони найбільш оптимальні по займаній площі.
Гноєсховища із металу
Гноєсховища із нержавіючої сталі -.
ВКФ Агротех Консалт пропонує послуги з проектування, облаштування та обслуговування гноєсховищ, а також професіне та якісне обладнання для ведення ефективного тваринництва. Для облаштування гноєсховиж та резервуарів для рідких відходів ми використовуємо якісні матеріали (Польща, Німеччина, Швейцарія). Маємо багаторічний досвід та велику кількість задоволених фермерів від співпраці.
Звертайтеся до нас сьогодні, ми запропонуємо Вам найкращі умови по створенню та облаштуванню гноєсховищ, гноєзбірників, септиків, пожежних та інших резервуарів, які прослужать Вашому господарству багато років!