Шлангові системи внесення органіки: різні терміни та типи
Шлангові системи внесення рідкого гною досить розповсюджене обладнання для внесення рідких відходів. Але тут треба визначитися з термінами.
Якщо на Заході, в європейських країнах шланговими системами називають навісні розподілюючі системи, які кріпляться до бочок (на зразок систем SwingUp від Vogellsang), то в Україні та в колишньому СНГ шланговими системами років з десять назад, стали називати системи транспортування та внесення рідких добрив, коли від гноєсховищ до місця безпосереднього внесення рідкий гній перекачується насосом по довгим трубопроводам, у вигляді еластичних шлангів.
Такі терміни використовують в основному фірми, які рекламують та продають таке обладнання.
Особливості використання шлангових систем
Шланги подачі гноївки зазвичай прокладають по поверхні землі. Після внесення гною на певну ділянку, шланги змотують, та розмотують в іншому напрямку.
В Україні таку технологію перекачки та внесення гною активно рекламують фірми Пак-Трейд, Еко-Сервіс та можливо ще інші. Ці фірми також надають послуги по перекачці та внесенню гною тим свинокомплексам, які не мають своєї техніки.
Шлангові системи придбали собі також декілька крупних українських свинокомплексів. З їх допомогою вони вирішують проблеми спорожнення плівкових гноєсховищ (лагун).
Шлангові системи — це по суті не інша технологія внесення гною, а варіант дешевої доставки органіки до місця внесення. Хоча зазначимо, що не таке вже й дешевим виходить це задоволення.
Слід визнати, що ці системи розроблені для певних екстремальних умов внесення декількома фірмами в Європейських країнах. Їх використовує невелика кількість господарств, не більше 3-4% загальної кількості.
Причини використання шлангових систем
Існування та використання саме таких шлангових систем має свої об’єктивні причини:
- Беззаперечно, перекачка по трубі – це найдешевший метод пересування рідкого гною, на певну відстань з точки А в точку Б;
- Прокладка трубопроводів – значно зменшує витрати часу та експлуатаційні витрати;
- Зменшення тиску транспорту на землю під час внесення;
- Значна швидкість опорожнення гноєсховищ — до 2000-3000 м3 за добу (якщо не торкатись до правильності внесення).
На акцентуванні цих правильних та беззаперечних особливостей будується вся реклама такої технології. Але, як завжди у житті, є інша сторона медалі, яка не виглядає так бездоганно.
Недоліки шлангових систем
Про недоліки шлангових систем ми теж поговоримо.
ВКФ «Агротех Консалт» багато років спеціалізується на пропаганді оптимальної та економічно вигідної технології внесення гноївки та ефективного використання відходів. Ми повністю згодні з тим, що перекачка гною по трубам або шлангах – вигідне рішення в ланцюжку комплексної утилізації гною.
Часто на стендах виставок, або на зустрічах на фермах, наші клієнти говорять:
«Як може внесення гною бути економічно вигідним, якщо для цього треба стільки спеціального обладнання?»
Відповідь: може таке бути. Але при одній основній умові — якщо не буде альтернативи вилити відходи будь де. Якщо буде реальне покарання за нанесення шкоди довкіллю.
Виливання рідких відходів у найближчу річку, ставок, в неконтрольованій кількості на окрему ділянку поля, має бути суворо заборонено, та каратися значними штрафами.
Тільки така варварська, шкідлива для інших, утилізація гною та відходів може бути дешевшою!
Ми дуже поважаємо важку працю власників свинокомплексів, але ж ці витрати на утилізацію відходів мають бути такими ж обов’язковими та безальтернативними, як витрати на годування тварин. Ці витрати мають входити в собівартість виробництва м’яса.
Шлангові системи для перекачки гною на великі відстані по шлангах, використовуються у ланцюжку правильної утилізації рідких відходів, тому ми позитивно розглядаємо такі технології.
Труднощі в експлуатації шлангових систем:
- Висока вартість насосної станції та напірних шлангів;
- Обмежена супротивом тертя відстань перекачки;
- Непростий процес розкладання та особливо складання еластичних шлангів;
- Механічні пошкодження шлангів, необхідність негайних ремонтів;
- Закупорка шлангів забрудненнями з гною.
Що необхідно для успішної роботи шлангової системи?
- Потужна насосна станція з відцентровим або роторним насосом.
- Гомогенний перемішаний гній, для чого використовуються фекальні міксери.
- Чистий гній без залишків соломи.
- Низький вміст сухих речовин, низька в’язкість. Якщо гній дуже густий, використовуйте міксер, можливо необхідно використати і сепаратор для гною.
- Правильно прокладені шланги.
Який позитивний сенс в шланговій системі:
- Можна скоротити на 4 км відстань від поля до місця заправки транспортних бочок;
- Якщо поля для внесення знаходяться навкруги ферми, та гноєсховища, то можна вирішити проблему опорожнення лагун (але з ризиками нанесення шкоди навколишній природі).
Чи дозволить придбання шлангової системи відмовитися від використання бочок для перевезення гноївки, та оптимально вносити рідку органіку? Однозначно, ні!
Яка відстань перекачки для шлангових систем?
В принципі ця відстань не обмежена, при використанні декількох послідовних насосних станцій. Згадаємо існуючі нафтопроводи довжиною в тисячі кілометрів. Але є питання доцільності. Технічно та економічно оптимальною для перекачки гною сьогодні вважаєтсья відстань до 4 км. В цьому випадку достатньо однієї станції з дизельним приводом та додаткового бустерного насосу.
Яка вартість комплекту обладнання шлангової системи?
Зробимо короткий розрахунок: Приблизно 50 тисяч Євро – одна насосна станція, катушки для транспортування шлангів по 10-15 тисяч, 45 євро коштує один метр магістрального шлангу Ø150 мм, зібраний з відрізків по 100-150 метрів, (1000 м = 45 000 євро) + навісний аплікатор внесення.
Легко вирахувати вартість комплекта обладнання на 4 км перекачки. Ціна її може складати від 180 тисяч Євро до безкінечності. Не кожне господарство в змозі для таких інвестицій, які до того ж не вирішують проблему правильного використання гною на 100%.
Яка кількість кубометрів гною на гектар вважається стандартною в Європі?
Стандартна кількість внесення приблизно до 60-70 м3/Га (т. на гектар). Внесення по 20-30 м3 на Гектар три рази на протязі року. Весна перед посівом, літо після жнив, по кукурудзі, осінь перед посівом та пізня осінь-зима після жнив.
На просторах Росії рекламують внесення 150-400 м3/Га, та підкладають якісь розрахунки. Це однозначно невірно, але Росія є Росія.
Ключовий фактор підвищення продуктивності сільського господарства — органічні добрива, що ефективно використовуються. Внесений на поля гній суттєво знижує витрати на придбання мінеральних добрив для внесення під сільськогосподарські культури. Чим ефективніше працює система, що вносить це цінне добриво, тим вища економічна рентабельність сільськогосподарського виробництва. Для досягнення максимального результату подібна система має бути:
- экономічно виправданою;
- зручною;
- продуктивною;
- надійною.
Внесення гною за допомогою шлангових систем цілком задовольняє всі ці вимоги.
Є певні сумніви 🙂
У випадку, коли Ви вирішили використовувати перекачку гною по шланговій системі, ВКФ Агротех Консалт запропонує Вам спеціальні насоси з Німеччини для перекачки на велику відстань, високоякісні напірні шланги виробництва Німеччина.
Крім того ми запропонуємо в якості навісного інструменту для внесення розподілювачі BackPac від Vogelsang шириною 21-30 метрів.
Дзвоніть нашим фахівцям, отримайте бесплатну консультацію про правильну та оптимальну побудову ланцюжка внесення гною. Універсальний комплект обладнання та машин для зручного внесення на будь-які відстані складається з інших компонентів.