Насоси для гною вже багато років являються невід’ємною частиною успішного тваринницького бізнесу. Адже навіть при утриманні свиней та великої рогатої худоби у домашніх умовах передбачає правильну утилізацію гною, а що вже говорити про промисловий розмах утримання цих тварин, коли кількість органічних відходів значно більша.
Саме тому, перекачування гноївки на свинофермах, комплексах ВРХ – це важливий технологічний елемент, від якого залежить не тільки комфорт по утриманню тварин на фермах, а й своєчасне подальше використання гноївки для потреб агросектору.
Як зазначають керівники провідних тваринницьких господарств, перекачування гною має бути:
1. Автоматизованим – тобто без додаткового втручання людини в процес перекачки;
2. Швидким – адже час, це гроші;
3. Безпечним – знову ж таки, чим менше буде вплив людини на процес перекачування, тим менші ризики у вирішенні даного питання.
Наскільки важливим є завдання по перекачуванні рідких органічних відходів, настільки надійним повинен бути насос та інше обладнання у даному ланцюжку промислового утримання тварин. Адже ніхто з підприємців не хоче бути заручником відомого для багатьох людей «закону підлості», коли техніка виходить зі строю у самий не підходящий момент.
Насоси для перекачування гною/гноївки – які види існують так як його підібрати під свої потреби
Більшість людей при виборі фекальних насосів орієнтуються на ціну.
Одні купляють обладнання найдешевше або близьке до дешевого, яке зазвичай виробляється в Китаї. Та за дуже короткий час вони стикаються с частою потребою обслуговування та ремонту такого обладнання, яке, тим не менш, іноді і не дуже то дешеве, особливо в купі з постійним ремонтом. І це ще ми не говоримо про ефективність китайського обладнання, яке в багатьох випадках не вирішує потреби сучасного фермера.
Інша частина людей, хоч і менша, вибирає товар найдорожчий – і це теж не зовсім добре. Адже встановлення дуже потужного насоса або іншого промислового обладнання на невеликому свинокомплексу, де відходів небагато, робить використання грошей неоптимізованим – фермер переплачує і за надлишок невикористаної потужності обладнання і за надлишкове використання електроживлення.
Тому, давайте розглянемо основні параметри вибору насосу для перекачування гною та виділимо – який краще купити насос для свиноферми або комплексу ВРХ.
Як вибрати оптимальний насос для свого господарства – основні параметри
1. Визначаємо мету використання насоса, тобто для якої роботи він буде призначений:
- Перекачування рідкого гною у гноєсховище;
- Перекачування гноївки у мобільні цистерни (бочки для гною);
- Універсальне використання насосу.
2. Яка кількість гною утворюється на тваринному господарстві та який він за фізичними властивостями:
- Густота гноївки;
- Наявність сміття та ін.
3. Параметри резервуара для зберігання гною:
- Об’єм та глибина гноєзбірника;
- Відстань перекачування від резервуара з гноєм до кінцевої точки;
- Перепад висот між резервуарами для перекачки.
4. Привод насосу, який може бути:
- Механічний – для роботи використовується тракторний вал;
- Електричний;
- Гідравлічний.
Тепер розглянемо види промислових насосів для перекачування гною, які компанія ВКФ «Агротех Консалт» успішно поставляє на ринок України та за її межі вже багато років.
Види насосів для гною
Існує декілька видів фекальних насосів, але найбільш популярними являються – відцентрові насоси для гноївки та роторні насоси для гною і гноївки.
Відцентрові насоси для перекачування гною
Занурювальні відцентрові насоси – найбільш популярні насоси для перекачування рідких відходів на свинокомплексах та комплексах ВРХ невеликого розміру. За призначенням основною відмінністю фекальних відцентрових насосів являється перекачування саме гноївки, суха частка в якій може складати до 10%. Якщо органічні відходи більш густі рекомендується використовувати роторні насоси.
Побудова та принцип дії відцентрованого насоса (ТМР, ТМНР)
Класичний відцентровий занурювальний насос складається з 2х частин – верхньої, яка являється безпосередньо двигуном насоса, вкритого оболонкою із нержавіючої сталі та нижньої — робочого корпусу, виготовленого із чавуну, який на вигляд схожий на панцир равлика округлої форми. Саме в робочому корпусу розташоване робоче колесо з 3-4 лопатями, надітими на вал.
На вхідному отворі, де відбувається всмоктування гною зазвичай встановлена система подрібнення засмічень — ріжучий елемент (подрібнюючий шнек або ножі), який подрібнює солому або схоже за властивостями крупногабаритне засмічення, у разі його наявності у гноєзбірнику. Тим самим попереджається перекриття робочого контуру насосу різним сміттям. Але, якщо у гноївці присутні мотузки та інше твердо волокнисті засмічення, двигун все-ж таки може бути заблокованим. Саме тому, при великій кількості у гноєзбірнику різного сміття, наша компанія пропонує встановлювати проточні подрібнювачі (мацератори — RotaCut, ХRipper).
Тим не менш, занурювальні насоси від ВКФ «Агротех Консалт» сконструйовані таким чином, що сміття діаметром до 48 мм може спокійно проходити через робочий корпус, не завдавши йому ніякої шкоди.
До отвору, де всмоктуються рідкі відходи можна встановити спеціальний всмоктуючий трубопровід. Це також надає можливість використовувати декілька насосів, з’єднаних між собою послідовно, якщо відстань між гноєзбірником та кінцевою точкою для перекачування гноївки досить велика або присутні велику перепади висот.
Принцип дії відцентрованого насоса оснований на передачі рідині механічної енергії від лопатей, які дуже швидко обертаються в корпусі насоса. Крутящий момент викликає гідродинамічний тиск на рідину, змушуючи її стікати від центру робочого колеса на внутрішні стінки робочого заокругленого корпусу. Далі рідкі відходи за рухом колеса переміщуються по заокругленому «контуру» до вихідного отвору і по напірному трубопроводі у точку призначення.
Якщо до вихідного отвору робочого корпусу нічого не під’єднано, його можна використовувати для «бормотажу» гноївки (перемішування).
Підвищена продуктивність всмоктування гною у відцентрових насосах також завдячує їх конструкції та принципу роботи, адже біля отвору, куди надходить гноївка із резервуара, робоче колесо створює область пониженого тиску, завдяки чому рідкі відходи під впливом навколишнього атмосферного тиску будуть безперервно надходити до насосу під деяким напором.
Через принцип дії цей вид насосів получив назву – «відцентрові».
Занурювальні насоси зазвичай встановлюються на спеціально обладнану стальну шину, зверху якої змонтована потужна лебідка. За допомогою лебідки на стальному тросі насос з легкістю переміщується на необхідну глубину. Знизу ж змонтований напірний водопровід, до якого занурений насос при опусканні легко під’єднується завдяки «системі швидкого з’єднання».
Тобто все так спроектовано, що управління всім процесом по перекачуванню гною зможе виконати навіть непідготовлена людина.
Типи відцентрових насосів
1. Фекальні насоси ТМР — з’єднання електродвигуна з валом насоса в одній компактній конструкції, яку можна повністю занурювати у рідину. Охолодження електродвигуна відбувається при контакті рідини зі стальним корпусом, у якому він розташований. Відносяться до насосів середнього тиску — від 1 до 2,3 Бар.
2. Фекальні насоси високого тиску ТМНР — з’єднання електродвигуна з робочим корпусом насоса відбувається через трохи довший вал, який відкрито розташований між двигуном та робочим корпусом. Робочий тиск становить від 2 до 3,8 Бар.
3. Довговальні відцентрові насоси — характеризуються тим, що двигун остається на поверхні і охолоджується повітрям. Це дає змогу вільного доступу до електродвигуна.
Технічні особливості відцентрових насосів
- Для роботи робочий корпус насоса повинен бути нижче поверхні рідини;
- Відсутність рідини на короткий проміжок часу (до перегрівання електродвигуна) не викликає поломку насоса;
- Досить проста будова обладнання, завдяки чому його обслуговування більш дешеве;
- Не потребує встановлення додаткових пристроїв, наприклад, клапанів для забезпечення плавного старту;
- Завдяки великій відстані між лопатями робочого колеса і корпусом в 1-2 см фекальній відцентрові насоси мають можливість стартувати та ефективно перекачувати навіть густий гній, що при таких обставинах відбувається через 2-3 хвилини після старту роботи насосу.
- Сміття діаметром до 48 мм може спокійно проходити через робочий корпус, не завдавши йому ніякої шкоди.
Переваги наших відцентрових фекальних насосів
- Висока продуктивність викачування гноївки – до 408 м3 в годину (модель ТМР 220)!
- Енергоефективність та потужність — 7,5 кВт відповідає радянському стандарту 50 кВт!
- Низькі експлуатаційні витрати – наші насоси з німецькими двигунами Siemens працюють без додаткового втручання на протязі 7-10 років;
- Можливість працювати в режимі 24/7 – до 50 000 годин!
- На кожній фазі електродвигуна встановлений термодатчик, який попереджає його перегрів;
- Фекальний насос завдяки системі швидкого з’єднання з легкістю з’єднується з напорним трубопроводом;
- Наявність перемішуючої форсунки, завдяки чому занурений насос можна використовувати в режимі перемішування (бормотажу);
- Універсальність по глибині – можливе використання як на невеликій, так і досить великій глибині (до 10 м) гноєзбірника. Для великих глибин можна використовувати насоси на довгих валах (основна перевага – високий робочий тиск та більш простий доступ до електродвигуна) або звернутися до фахівців ВКФ «Агротех Консалт», які мають великий досвід с встановлення спеціального обладнання, завдяки якому навіть без особливих навиків та сили працівник тваринного господарства зможе занурювати насос на потрібну глибину.
- Зворотній злив рідини після закінчення роботи – це покращує наступний «старт» насоса та перешкоджає пошкодженню напірного трубопровода у разі морозів, якщо рідина залишилась би в ньому.
- Можливість перекачувати гноївку на досить великі відстані та перепадами висот – для вирішення такого питання використовують декілька насосів, встановлені послідовно.
- Використання спеціальних блоків управління з системою захисту насосів.
Роторні насоси для перекачування гною
Роторні насоси, або як їх ще називають – «кулачкові насоси» зазвичай використовують більш універсально, ніж відцентрові. Наприклад, роторні насоси здатні ефективно перекачувати навіть дуже густий, застарілий гній, або ж використовувати їх у тих випадках, коли у гноєсховищі велика кількість соломи та іншого схожого сміття. Головна відмінність роторних насосів – самовсмоктування.
Побудова та принцип дії роторного насоса
Типові роторні насоси мають більш складну конструкцію, ніж відцентрові та відносяться до т.н. «позитивно-нагнітаючої» групи насосів.
Конструкція та схема дії роторного насосу складається з 2х робочих роторів, змонтованих на 2х валах та вкритих еластоміром, які досить щільно (з зазором не більше 0,3-0,5 мм) розміщені в середині корпусу насоса. При обертанні валів, між роторами і корпусом замикається рідина, в процесі чого зі сторони отвору всмоктування формується потужний вакуум. Таким чином, рух роторів та вакуум просувають органічні рідкі да густі відходи через насосну камеру до вихідного отвору.
Фази роботи роторного насосу
Наглядно, роторний насос працює згідно наступного зображення:
1. Всмоктування.
2. Транспортування через корпус.
3. Виштовхування.
Наявність вакууму в роторних насосах завдяки принципу своєї роботи створює основну відмінність цих насосів – самовсмоктування.
Для роботи роторних насосів виробники використовують різні типи приводу – механічні (від валу трактора), електричні та гідравлічні.
Роторні насоси доцільно використовувати у наступних випадках:
1. Гній, гноївка або інші органічні відходи, різні суміші досить густі — із-за чого відцентрові насоси викачати його не можуть;
2. Органічні відходи засмічені соломою та іншим сміттям — навіть якщо там присутнє каміння, наші інженери встановлять спеціальне обладнання для його уловлювання, що покращить безпеку внутрішньої середи насоса. Якщо ж в резервуарі з гноєм знаходяться мотузки та інші схожі за властивостями засмічення, ми рекомендуємо встановлювати проточні подрібнювачі сміття Vogelsang RotaCut.
3. При необхідності перекачування відходів шляхом самовсмоктування.
4. При необхідності точного дозування рідини.
5. При необхідності зміни напрямків перекачування, адже насос може працювати так само і в зворотному напрямку.
6. Якщо для роботи потрібно використовувати привод трактора (потужність має складати від 35 к.с.).
7. Для заповнення та спорожнення гноївкою бочок. Для цього зазвичай використовують роторні насоси з гідравлічним приводом, які монтуються на шасі бочки для гною. Таке використання роторного насосу має переваги:
- 100% наповнення бочки без піни — якщо порівнювати з вакуумними компресорами;
- можливість перемішування гною при його транспортуванні на велику відстань — щоб добрива при внесенні на полі мали однакову за структурою форму і поживну цінність;
- швидке наповнення бочки гноєм – до 12 м3/хвилину у порівнянні з 3,5 м3/хв у вакуумних компрессорів.
8. Використання роторного насосу для перемішування гноївки у лагунах. У стінках плівкових гноєсховищ вмонтована система труб та форсунок, через які роторний насос може перемішувати гній методом – «бормотаж».
9. Для використання в аварійних випадках, коли змонтовані системи, наприклад, підземні трубопроводи самосплавної системи гноєвидалення на свинофермах або фермах ВРХ забиті. Роторний насос можна використати і для викачування затверділого густого гною і для промивки підземного трубопроводу від засмічення/закупорки.
Переваги наших насосів
- Максимальна енергоефективність та потужність — 7,5 кВт відповідає радянському стандарту 50 кВт!
- Двигуни німецьких виробників (Siemens та ін.), які можуть працювати в режимі 24/7 – до 50 000 годин!
- Використання спеціальних блоків управління з системою захисту насосів;
- Наші насоси можуть викачувати органічні відходи від рідкої до дуже густої форми.
Причини, чому потрібно купити насос для гною саме у ВКФ «Агротех Консалт»:
- Всі наші насоси зарекомендували себе в якості дуже надійної техніки, яка ефективно працює по всьому світі на провідних тваринницьких комплексах;
- Ми надаємо гарантію на свої насоси — 2 роки;
- На наших складах є запасні запчастини до насосів;
- У нас присутня технічна підтримка клієнтів нашими мобільними бригадами, які здатні провести технічне обслуговування насосів в надкороткий час.
- Ми допоможемо встановити фекальний насос у гноєзбірник чи будь-який інший резервуар з гноївкою;
- Ми пропонуємо найкращу ціну на обладнання.
Якщо Ви вирішили купити надійний промисловий насос для гною, звертайтеся до професіоналів, фахівців ВКФ «Агротех Консалт». За багаторічну роботи в цьому секторі послуг ми встановили десятки фекальних насосів на багатьох свинофермах, комплексах ВРХ, септиках та інших господарствах України. А подальше консультування та обслуговування нашої техніки забезпечило плідну співпрацю з нашими клієнтами на багато років вперед.
Фахівці ВКФ «Агротех Консалт» допоможуть підібрати та купити насос для свиноферми, комплексу ВРХ, септику, аби Ваше господарство змогло швидко та надійно перекачати рідкий гній за призначенням. Ми допоможемо купити фекальний насос за принципом – ціна/якість!