Формула розрахунку кількості гною на Гектар

0
1917
Система точного і дозованого внесення гною Vogelsang SwingUp
Система точного і дозованого внесення Vogelsang SwingUp

Друзі, у цій статті ми розглянемо наступні питання:

  • Яка продуктивність та швидкість внесення добрив може бути в залежності від насосного обладнання?
  • Як самостійно порахувати кількість внесення органіки на 1 гектар?
  • Яка продуктивність внесення однієї навісної системи SwingUp Vogelsang?
  • Яка середня норма внесення гною на 1 Га?
  • Який об’єм рідких добрив можна внести за допомогою цього обладнання за два тижня?

Спробуємо дати відповіді на ці запитання. Або надана нами інформація про внесення гною допоможе Вам самим порахувати потрібні показники. Отже…

Продуктивність і швидкість внесення

Продуктивність внесення навісних розподільчих систем Vogelsang можна вимірювати за різними ознаками, залежно від поставлених цілей аналізу:

  1. В кубометрах за годину, за зміну, за день, за тиждень.
  2. В кубометрах на Гектар.
  3. В оброблених гектарах за годину, за день, тиждень.

1. Продуктивність внесення — м3/годину

Для розрахунку кількості внесених кубометрів органіки за годину потрібно знати тільки продуктивність насосу або вакуумного компресору на бочці, та кількість робочого часу, коли насос безпосередньо працює на витіснення добрив із бочки.

Наприклад: звичайна бочка 18 м3 з вакуумним компресором (виробництва заводу Кобзаренко), вивозить гній з плівкової лагуни свинокомплекса. Потужність вакуумного компресора вимірюється виробником не в кубометрах рідини, яку бочка з компресором закачує/викачує, а в зовсім інших одиницях — кубічних метрах повітря, яку він виштовхує з середини бочки, створюючи від’ємний (надлишковий) тиск всередині резервуару.

Продуктивність закачки вакуумного компресора можна вирахувати тільки емпіричним дослідженням, тобто, практичним експериментом. При наповненні бочки з підземного збірника фіксується час наповнення. Об’єм бочки 18 кубометрів поділимо на 6 хвилин закачки і ми отримаємо 3 кубічних метри за хвилину. Саме ця продуктивність і є середнім показником для нового компресору з параметром 10 000 м3/хв (пам’ятаємо, що це мова про повітря).

Певний знос робочих елементів компресору призводить до падіння кількості виштовхнутого повітря, і неминуче до падіння продуктивності компресору до 1,5-2 м3 рідини за хвилину.

У випадку, коли для закачки бочок використовуються насоси, з вирахуванням продуктивності закачки в кубічних метрах рідини все простіше. Для роботи на бочках зазвичай використовуються самовсмоктуючі насоси з механічним або гідравлічним приводом. Такими насосами є — роторні, або ексцентрично-шнекові насоси.

Виробники насосів зазвичай вказують такий параметр, як — «робочий об’єм насоса». Цей постійний, для певної моделі насоса показник відображає кількість рідини, яку насос виштовхнув, або всмоктав в себе.

Продуктивність насосів може бути в рази більшою, ніж продуктивність найпотужнішого вакуумного компресора.

Про відмінності роботи вакуумного компресора та насоса для закачки бочок дивіться у відео на нашому ютуб-каналі ВКФ Агротех Консалт

2. Продуктивність внесення — м3/Га

Для розрахунку продуктивності роботи з гноєм у вигляді — «кубічний метр на гектар площі«, треба враховувати декілька змінних параметрів.

В формулі розрахунку кількості внесеного гною будуть використовуватися:

  • продуктивність насоса;
  • ширина навісної системи;
  • швидкість руху трактора на полі;
  • процент пробуксовки.

Візьмемо приклад: бочка для гною, об’єм 18 кубічних метрів, виробництва завода Кобзаренко або МЖТ, яка оснащена для внесення гною найдешевшою, та повністю неефективною розбризкуючою форсункою. Радіус розбризкування гною за бочкою складає в середньому 6-7 метрів, тобто бочка залишає за собою полосу шириною 10-12 метрів покриту гноєм. Бочка рухається по полю зі швидкістю 10 км/годину.

Внесення рідкого гною за допомогою розбризкуючої форсунки, встановленої на бочці
Поверхневе внесення рідкого гною за допомогою розбризкуючої форсунки, встановленої на бочці

Розрахувати кількість гною, що внесеться при цьому на 1 Гектар не так важко. При швидкості 10 км за годину трактор проїзжає 167 метрів за хвилину. Таким чином площа, на яку був внесено органічні добрива складе 2004 кв. метрів (прямокутник 167м х 12м) = 0,2 Га.

3. Продуктивність внесення — м3/Га

Подальші розрахунки з урахуванням кількості гною за хвилину, дають результат — 3 м3 внесеного за хвилину гною на площу 0,2 Га, та 15 м3 на 1 Гектар.

Якщо трактор зменшить швидкість в 2 рази, до 5 км за годину, кількість гною на гектар складе вже 30 кубометрів на гектар.

Якщо узагальнити логіку наших розрахунків, ми зможемо навести спрощену формулу розрахунку.

Формула розрахунку кількості внесених органічних добрив на 1 Гектар площі:

Формула розрахунку кількості внесених органічних добрив на 1 Гектар площі
Формула розрахунку кількості внесених органічних добрив на 1 Гектар площі

Qкількість (об’єм) внесеного гною, в м3/гектар площі.
P продуктивність насосу, в м3/хвилину.
V швидкість руху трактора, в км/годину.
W ширина (системи) внесення, в метрах.

Використовуючи цю формулу Ви зможете прорахувати кількість внесення для всіх типів навісного обладнання незалежно від виробника.

Яка продуктивність внесення однієї навісної системи SwingUp Vogelsang?

Навісна система поверхневого внесення Vogelsang SwingUp з робочою шириною 18 метрів
Навісна система поверхневого внесення Vogelsang SwingUp з робочою шириною 18 м.

Навісна система поверхневого внесення Vogelsang SwingUp  з шириною 18 метрів, та роторним насосом VX186-368QD на бочці, буде вносити 9 м3 гною за хвилину, або приблизно 300 м3 за годину (з урахуванням пауз на наповнення цистерни).

При пересуванні по полю на швидкості 12 км/год. система буде рівномірно вносити рідку органіку на площу приблизно 15-20 Га за годину з нормою внесення 25 м3 на Гектар.

Показник обробки площі цілком залежить від кількості пауз та простоїв в очікуванні підвозу гноївки. Трактор з навісною системою в ідеальному випадку має залишатися на полі, а гній має підвозитися транспортними цистернами.

Показник кількості внесення на Гектар залежить від продуктивності насоса та швидкості руху по полю.

Яка середня норма внесення гною на 1 Га?

Згідно наукових розрахунків, середня норма внесення рідкого гною складає — 60-80 м3 на гектар за рік (12 місяців). Такі норми внесення пораховані науковцями Німеччини, Голандії та ефективно працюють для врожайності рослин на середньої якості не пісчаних грунтах.  Коли гній вноситься на легких пісчаних грунтах, ця норма внесення органіки може скласти до 100 м3 на Гектар.

Коли Вам пропонують вносити 200-400 м3 органічних добрив на гектар, то мова йде не про оптимальне використання, а про викидання певних цінностей в сміття, оосбливо в умовах високих цін на мінеральні добрива. Такий підхід до органічних відходів («позбування», «ліквідація») теж існує, часто там, де норма прибутковості рослинництва (якість наявних грунтів) перевищує середні показники. У власника посівних площ цілком влаштовує існуюча плодючість та врожайність.

Оператори, які пропонують Вам викачати лагуну та внести гній на певну площу, рахують свої послуги від внесеного кубометра гноївки, та зовсім не зацікавлені в «розмазуванні» органіки по великій площі, по 20-30 м3 на гектар за одне внесення. Такі фірми використовують для викачки гноєзбірників та лагун системи перекачки гноївки по прокладеним по землі напорним рукавам.

Подаючий рукав шлангової системи на полі
Подаючий рукав шлангової системи на полі

В цьому випадку зміна місця внесення пов’язана з суттєвими витратами. Ці витрати робити не хочуть. Навпаки, чим більше буде внесено на одному місці без перекладання магістральних шлангів, тим більше заробіток від послуг. Ви, як власник, маєте розуміти, що площа, на яку «утилізовано багато гною», наприклад 300 м3 на 1 Га, дасть такий самий ефект, як і площа, на яку внесено 60 м3 на Га.

Тільки при внесенні норми 60 м3 на Га Ви підживите органікою набагато більшу площу і не втратите цінний ефект від застосування органічних добрив.

По всім запитанням та для консультацій зв’язуйтеся з нашими фахівцями.

На сторінках нашого сайту ми будемо розміщувати більше цікавої інформації про позитивні результати застосування органічних добрив в рослинництві та сучасне обладнання для внесення органіки.

ВІДГУКИ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь