Подрібнення органічних відходів ферми. Чи потрібні подрібнювачі на фермі?
Проточні подрібнювачі в Україні — це майже невідомі агрегати. Їх досить рідко можна зустріти, навіть не на кожній біогазовій станції.
Широкого розповсюдження технологія проточного подрібнення набула вже після розпаду СРСР, і не всі інженери-механіки незалежної України знають про переваги та специфіку їх застосування. В інститутах таким сучасним технічним рішенням нажаль недостатньо вчать.
Функція проточного подрібнювача – це без зупинки потоку пропустити через себе рідину, наприклад гній тварин, а тверді або рослинні засмічення подрібнити.
Подрібнювачі можуть виглядати як окремий агрегат, який стоїть поруч з насосом, а можуть виконані для фланцевого монтажа в існуючий трубопровід.
Знайома багатьом ситуація: з корівника зливаються відходи. Ці відходи можуть бути вкрай нерівномірними, в них можуть бути ушні бірки, мотузки, катетери, взуття робітників тощо. При подальшій перекачці гною свиней та корів виникає безліч проблем з насосами, вони виходять з ладу.
В залежності від гостроти проблеми треба шукати рішення.
Коли треба використати проточний подрібнювач?
1. Коли технологічний процес, дуже важливий. Не можна зупинити перекачку для ремонту обладнання. Потрібно забезпечити найвищий рівень БЕЗПЕКИ підприємства*.
2. Коли перекачка відбувається по трубопроводам на далекі відстані. Тоді засмічення в рідких відходах створюють багато різних проблем. Виникають аварійні зупинки, блокування трубопроводів.
3. Засмічення в гноївці та відходах призводять до поломок коштовних відцентрових насосів. Вартість запчастин та ремонту вимірюється тисячами євро.
4. Коли гноївка буде зберігатися в закритій лагуні, та виникне небезпека розшарувань та створення сухої корки.
* Технологічна безпека підприємства це безаварійна, бажано автоматичне функціонування всіх процесів, якими керують та вчасно слідкують.
Як вибрати оптимальне місце встановлення подрібнювача або дробарки?
Загальні правила такі:
- Подрібнювач має бути встановлений якомога ближче до місця створення неоднорідності або попадання в рідину твердих засмічень.
- В ланцюжку перекачки, подрібнювач стоїть перед першим насосом, куди всмоктуються рідкі відходи.
Переваги проточних подрібнювачів
Які корисні функції проточних подрібнювачів (або проточного подрібнення загалом)?
- Подрібнення твердих засмічень та волокон до певного безпечного розміру;
- Відокремлення з потоку небезпечних чужерідних предметів: каміння, металевих елементів, тощо;
- Гомогенізація рідких відходів та сумішей, які пройшли через подрібнювач;
- Зниження експлуатаційних витрат та зменшення використання електроенергії.
Підтверджений досвід на фермах та тваринницьких комплексах Європи доводить високу ефективність застосування подрібнювача коли в гноївці є вміст соломи та рослинних залишків мають невеликий розмір.
Приклади успішного застосування на фермах
Застосування подрібнювача модель RotaCut RC10000 або RCQ33 для подрібнення рослинних залишків в рідких відходах ВРХ ліквідує або значно зменшує створення плаваючих корок на поверхні гноєсховищ та збірників.
Особливого значення ліквідація плаваючої корки має при експлуатації закритих плівкових гноєсховищ. Видалити корку з-під верхнього шару мембрани закритої лагуни може бути дуже проблематичним.
Якщо Ви експлуатуєте закриту плівкову лагуну, то перед тим, як щось закачати під верхню плівку слід добре подумати, як Ви дістанете те, що закачали, знову назад!
Коли Ви відкачуєте вміст відкритого гноєсховища, то застосування проточного подрібнювача дасть гарантію безаварійної (безпечної) викачки та відокремлення каменів та будь-яких неочікуваних засмічень.
Подрібнювач RotaCut або XRipper встановлюють перед самовсмоктуючим роторним насосом. Частіше всього на фермах використовують насоси марки R116-240 виробництва Vogelsang (Німеччина) з приводом від вала трактора.
Ще більше застосування подрібнювачів доцільне в переробці м’ясопродуктів та відходів від м’ясопереробки. Подрібнення кісток, пір’я, кишкових пакетів, каниги робиться за допомогою подрібнювачів та дробарок виробництва Vogelsang.
Подрібнення відходів на фабриках м’ясопереробки дає можливість зменшити об’єми, зробити первинну підготовку органічної сировини для подальшої переробки відходів, спростити логістику, застосувати насоси для перекачки відходів по трубам, зекономити багато зусиль для важкої праці.
Важко уявити без використання проточного подрібнювача і біогазову установку, про що ми згадали на початку статті. Адже саме мацератори RotaCut подрібнюють відходи до найменшої частки, роблячи органічні відходи максимально дрібними і однорідними. А в процессі бродіння — чим однорідніша біомаса, тим більше активніший процесс утворення біогазу. Як свідкували нам деякі замовники подрібнювачів Ротакат, після встановлення такого агрегату видобуток біогазу зріс на 15-25%!
Встановлюють подрібнювачі і на сучасних автоцистернах для транспортування/внесення гною на поле. Для цього використовують RotaCut MXL. Звичайно, на таких бочках вже встановлені насоси, переважно роторні, наприклад — Vogelsang VX-серії. Перед потраплянням рідких органічних відходів в бочку, вони спочатку пропускаються через подрібнювач, де відсіюються важкі предмети (метал, камінь), потім подрібнюються мацератором ротакат, і потім насосом закачуються в бочку. Однорідна органіка гарно вноситься, не забиваються виходи системи внесення добрив, процесс внесення швидкий та дає максимальний результат.
Якщо Вас цікавить застосування проточного подрібнювачів для інших цілей, дзвоніть нам. Ми проконсультуємо по можливим типам подрібнювачів, підберемо обладнання для необхідної продуктивності, надамо комерційну пропозицію.
ВКФ «Агротех Консалт» здійснює ремонт проточних подрібнювачів RotaCut та XRipper виробництва Vogelsang, а також сервіс та ремонт роторних насосів Vogelsang (Німеччина).