Поради для «фахівців-трактористів», які часто «все знають», але проблеми у них все ж виникають, завжди, на рівному місці…
Роторний насос – це більш складний агрегат, ніж відцентровий насос. Він більш «капризний» та вибагливий до правильної його експлуатації.
Причини виходу насосу з ладу
Необхідність ремонту насосу все одно виникне, рано чи пізно. Але, причинами для ремонту насоса можуть стати різні фактори:
- Неминучі — робочий знос, експлуатаційний знос;
- Необов’язкові — недбалість обслуговуючого персоналу, через що ремонти бувають «дуже дорогими».
- Пошкодження, яких нескладно уникати, виникають, в основному, від складу тої рідини, що перекачуємо, з непередбачуваних забруднень в гноївці.
Тому віднестися до чистоти гноївки треба серйозно — використовувати каміння-вловлювач, там де можна, або проточну дробарку перед насосом.
Роторні насоси спроектовані та виготовлені для перекачки рідин, густих рідин, гною та донних осадів. Але, робочі елементи насоса — робочі ротори, не призначені для перекачки гноївки з додаванням щебня, бетонних часток, мотузок, клубків рослинного походження.
З перекачкою таких забруднень насос справляється з різним ступенем успіху. Якщо насос заблокувавася чужерідними «предметами», «шматами», то його «треба зрозуміти», зупинитися, перевірити та почистити робочу зону, допомогти йому знов взятися до роботи.
Обертаючої сили на валу трактора хватає для того щоб сильно пошкодити насос, змогти відламати опорні ноги насоса, зігнути вали, поламати корпус з чавуна, і т.і. а запобіжників, які б зупинили оберти валу відбору потужності, немає. Цим запобіжником, який прийме негайні дії, є відповідальний та освідчений оператор-тракторист.
Правила експлуатації роторних насосів
При експлуатації роторного насоса треба:
1. Починати роботу насоса після уважної перевірки готовності до експлуатації.
2. Каркас з насосом в робочому положенні має повністю стояти на рівній щільній поверхні (грунтовій), та не працювати насосом в висячому положенні в повітрі на задній підвісці трактора.
3. Контролювати положення засувок на трубах. Не включати насос с закритим шибером/засувкою на напірному трубопроводі.
4. Вибрати правильну швидкість обертів вала. Насос має працювати на 540 обертів валу за хвилину (в жодному разі не на 1000 обертах!)
5. При експлуатації насоса VX186-184Q або інших моделей серії VX — забезпечити достатній мінімальний діаметр всмоктуючого шлангу (НЕ МЕНШЕ Ø150 мм, а для всмоктування густого осаду краще Ø200мм). Не допускати модернізації зі зменшенням діаметру трубопроводу до 100 мм та різкими поворотами під 90⁰.
Зменшення діаметру напірної труби призводить до збільшення тиску, підвищеного опорного супротиву. Все це впливає на строки експлуатації ущільнень.
Контролювати вільний прохід трубопроводів на вході та виході з насосу.
Всмоктуючий трубопровід роторного насоса по причині створення потужної сили всмоктування досить часто може забиватися чужерідними забрудненнями, мотузками і т.і.
Для збільшення строку експлуатації роторів з еластомеру бажано встановити перед насосом пристрій відокремлення каменів. Особливо коли всмоктування проводиться з невідомих збірників, або зі збірників та лагун, куди гній потрапляє по самопливним системам труб, без використання насосів…
6. При експлуатації оператор-тракторист має контролювати роботу насоса, слухати звук роботи насоса. Насос має працювати тихо (відносно звуку трактора 🙂 ).
Поява металічного «клацання» в корпусі свідчить, скоріше за все, про закупорку всмоктуючого трубопроводу та про виникнення КАВІТАЦІЇ в насосі. Треба негайно зупинити перекачку. Перевірити, чи не забитий всмоктуючий рукав на вході.
Переключити карданний вал на інший вал насоса, та прокачати рідину в зворотньому напрямку, щоб витіснити забруднення із труби.
7. Після закінчення роботи, якщо насос не буде експлуатуватися більше ніж два-три дні, треба промити насос водою на протязі 3-5 хвилин, всмоктати та перекачати кудись воду. Після цього зняти передню кришку, подивитися та видалити можливі засмічення в пазухах між роторами.
8. Звертати увагу на показники на манометрі, що стоїть на бачку, зверху на корпусі насоса. Олива має бути залита на одну третину об’єму бачка. Манометр має показувати постійний залишковий тиск повітря (діапазон 1,5-2 Бар). Це вказує, що ущільнення валів насоса знаходиться в належному стані.
Якщо тиск зникає повільно, то можна працювати з контролем стану оливи в корпусі редуктора насоса.
9. Якщо за тиском повітря в бачку над запірною камерою насоса ніхто не дивиться, або не дивився, тиск повітря зник, манометр показує ноль, то треба подивитися стан оливи в редукторі. Олива має бути відносно прозора, не як сіра суспензія, коли в редуктор через ущільнення попаде гній з водою. (Для цього відкрутити гвинт, заливний отвір в середині корпусу редуктора насоса).
Кадри вирішують ВСЕ. В різних фірмах частота ремонтів насосів кардинально відрізняється.
Механічний знос роторів насосів відбувається незалежно від нашого бажання. Але є багато клієнтів, які роками (деякі більше 6-8 років) охайно експлуатують роторні насоси Vogelsang, без ремонтів!
З питань експлуатації роторних насосів Vogelsang, ремонтів, та постачання запасних частин звертайтеся до сервісного центру ВКФ «Агротех Консалт».
Наші телефони: +38 067 407 0456 , +38 097 455 3255.
Наша адреса: м. Київ, вул. Богатирська 3Є , офіс 204-205.
Бажаємо успіху у вирішенні Ваших виробничих завдань!