Закрите гноєсховище — що це таке?
На сьогодні важко уявити хоча б один тваринницький комплекс без гноєсховища/гноєзбірника. Вони бувають різних розмірів, форм, з різних матеріалів, як то кажеться, на любий смак та розмір гаманця.
Але є ще одна важлива характеристика гноєсховищ — вони бувають відкритого і закритого типу.
Найбільш популярні в останні роки — плівкові гноєсховища, викопані в землі, або як їх ще називають, «лагуни». Це звичайний котлован в землі, який гідроізольований плівкою високої щільності — геомембраною HDPE. Дагуни також бувають відкритого/закритого типу.
Що таке закрита лагуна?
Закрита плівкова лагуна — це лагуна, закрита зверху шаром тонкої плівки (зазвичай 1 мм), яка робить простір для зберігання майже герметичним.
Яка мета спорудження закритого гноєсховища?
- Щоб уникнути сильних неприємних запахів, особливо, коли неподалік є житлова забудова населеного пункту.
- Захистити об’єм гною від випаровування сполук аміаку, для захисту атмосфери.
- Захистити рідкі відходи від розбавлення атмосферними опадами, адже це приводить до зниження поживної та грошової вартості одного кубометра органіки.
Як влаштоване закрите гноєсховище?
Якщо гноєзбірник зроблений з вертикальними циліндричними стінами, з бетону або нержавіючої сталі, то на виробництві робиться тент, з тонкого ПВХ (0,75-1 мм). В середині збірника встановлюється центральна вертикальна опора, з висотою на 2-3 м вище, ніж рівень стінок. Тент з ПВХ монтується на центральну опору та закріплюється на стінках збірника.
Такий тип тента, назвемо його «шатрове накриття», дає прекрасний ефект зниження запахів та відведення атмосферних опадів.
Збірники з шатровим накриттям дуже прості та зручні а експлуатації. Але в спорудженні достатньо недешеві.
В ситуації з накриттям гноєсховища, тобто лагуни, ситуація більш складна. Зробити накриття шатрового типу не виявляється можливим. Така інженерна споруда буде дуже складна, вартість накриття на опорах буде дуже великою, невідповідно до корисного ефекту.
Якщо ми говоримо про найпопулярніші в Україні гноєсховища з поліетиленової мембрани, то вони завжди мають прямокутну форму, та розміри в ширину від 30 м та в довжину від 50 м. Таку значну площу не так просто чимось закрити чимсь, особливо, якщо лагуна заповнена органічними відходами.
Але рішення було знайдено тими ж інженерними фірмами з тих же самих Нідерландів, які були піонерами у спорудженні гноєсховищ зі стінками з ущільненого грунта та гідроізоляції з еластичної мембрани ПЕ та ПВХ.
ВКФ «Агротех Консалт» також пропонує клієнтам спорудження закритих гноєсховищ.
Ми маємо достатній досвід спорудження та оснащення закритих лагун необхідним перемішуючим та насосним обладнанням.
Закриту лагуну складніше експлуатувати, ніж відкрите гноєсховище, але іноді іншого варіанту немає. Ми знаємо багато нюансів на цю тему.
В закритій лагуні з гноєм треба обов’язково передбачити систему відводу газів. В середині споруди, між двома шарами плівки монтується система відводящих гази трубок. В іншому випадку, коли такої системи відводу газів не передбачено спочатку, створюються великі пузирі газу різних розмірів. На фото зверху видно невеликі пузирі біогазу, тому що система відводу газів є, але по причині економії коштів, була змонтована в неповному обсязі.
Ми знаємо багато спеціалізованої інформації про закриті лагуни та правила їх експлуатації. Скористайтеся нашим досвідом. Отримайте консультацію фахівців.
Замовляйте цінову пропозицію на закриту лагуну. Ми з повною відповідальністю відносимося до своєї роботи, та зробимо Вам гноєсховище належної якості для довгої експлуатації.